For at sikre fremtidens arbejdskraft deltager AB Electric i Kompetence Kolding og investerer samtidig i egne lærlinge gennem et internt akademi. Behovet er stort, for lige nu er der et voksende problem på det danske arbejdsmarked.

24. april 2026
Henrik Nordstrøm Holm

Manglen på kvalificeret arbejdskraft er ikke ny, men den er aktuel i både Kolding kommune og de fleste andre kommuner. Især når det handler om faglært arbejdskraft, men for den lokale elektrikervirksomhed AB Electric er det ikke noget, man kun taler om – det er noget, man handler på.

Derfor er virksomheden en del af Kompetence Kolding, der er et samarbejde mellem virksomheder, Kolding Kommune og uddannelsesinstitutioner om at sikre kvalificeret arbejdskraft.

Indsatsen tager udgangspunkt i virksomhedernes konkrete behov for rekruttering og kompetenceudvikling, og målet er at skabe bedre match mellem virksomheder og uddannelser gennem fælles løsninger.

For AB Electric handler deltagelsen i Kompetence Kolding om at få indflydelse på en dagsorden, der er afgørende for virksomhedens fremtid.

“Vi er del af en branche med en masse tekniske virksomheder, der må søge arbejdskraft udenbys, og det er jo virkelig ærgerligt. Vi har brug for de tekniske fag, og vi har brug for at få det talt op lokalt. Både her i Kolding og på landsplan,” siger adm. direktør Rune Wagersen.

Uddannelserne halter efter behovet
Virksomheden deltog blandt andet i en rundbordssamtale i regi af Kompetence Kolding med fokus på opkvalificering og kvalificeret arbejdskraft. Her blev det tydeligt, at udfordringen er fælles, men også kompleks.

Behovet for flere faglærte er stort, særligt inden for el-tekniske fag, og virksomhederne oplever, at det er vanskeligt at tiltrække arbejdskraft lokalt. Samtidig peger AB Electric på, at en del af udfordringen ligger i de lokale uddannelsesmuligheder, hvor der kun udbydes grundforløb indenfor el i Kolding og virksomhedens lærlinge derfor ikke kan tage hele deres uddannelse i byen. Derudover blev der i drøftelserne fremhævet, at den teknologiske udvikling i branchen går meget stærkt og at det derfor kan være svært for uddannelserne at kunne følge med behovet

“Vi kunne godt tænke os, at vi havde nogle endnu bedre uddannelser inden for de tekniske fag i Kolding, så vi gøre det nemmere at fastholde lærlinge i området,” siger Rune Wagersen.

Det handler ifølge ham ikke kun om kapacitet, men også om kvalitet, sammenhæng og et studiemiljø. Selv peger direktøren på tre ting: 

  • Et stærkere lokalt uddannelsesmiljø.
  • Bedre sammenhæng mellem skole og virksomhed.
  • En tættere dialog om, hvilke kompetencer virksomhederne reelt har brug for.
Den 24. marts var Kompetence Kolding samlet hos AB Electric, hvor netop emnet om manglende faglærte blev diskuteret. Foto: Kompetence Kolding

Udfordringen starter tidligere
Ifølge AB Electric begynder udfordringen allerede før de unge vælger uddannelse. 

“Fra folkeskolen skal der være mere fokus på håndværksfagene, og det efterlader nok en del unge med opfattelsen af, at den eneste sikre vej at gå er at vælge en gymnasial uddannelse,” siger Rune Wagersen.

Den pointe genfindes i drøftelserne fra Kompetence Kolding, hvor det fremhæves, mange ting påvirker de unges valg. Dog er der en bred erkendelse af, at erhvervsuddannelserne i højere grad skal synliggøres som et attraktivt valg.

"Også meget gerne over for forældrene til de unge, så de unge også hjemmefra påvirkes mere til at se på erhvervsuddannelserne med åbne øjne", fremhæver AB Elctric-direktøren.

Om Kompetence Kolding

Kompetence Kolding er et samarbejde mellem virksomheder, Kolding Kommune og uddannelsesinstitutioner, der har til formål at sikre adgang til kvalificeret arbejdskraft.

Indsatsen tager afsæt i virksomhedernes konkrete behov for både rekruttering og kompetenceudvikling og fungerer som en samlet indgang til rådgivning og relevante uddannelsesmuligheder.

Gennem tæt samarbejde på tværs af aktører arbejder Kompetence Kolding for at skabe bedre sammenhæng mellem uddannelse og erhvervsliv og dermed styrke virksomhedernes udviklingsmuligheder.

Har skabt eget akademi
Mens samarbejdet i Kompetence Kolding skal styrke de fælles løsninger, har AB Electric også valgt selv at tage ansvar. Siden 2016 har virksomheden opbygget og drevet sit eget lærlingeakademi – AB Akademi.

“Lærlingeakademiet er vores måde at lave vores egne talenter på. Det er vi nødt til,” siger Rune Wagersen.

Akademiet fungerer som et supplement til den formelle uddannelse og samler lærlinge på tværs af virksomheden i et stærkt fagligt miljø. Her arbejder de med: ekstra faglig træning og fyraftensmøder, videndeling og fællesskab og får en tæt kontakt mellem ledelse og lærlinge

“Vi skal dyrke kulturen selv. Det er vigtigt, at der ikke er langt fra direktør til lærling. Og vi mener også, vi som virksomhed har en størrelse, hvor vi godt kan leve med, at vi potentielt opkvalificerer lærlinge, som måske vælger nogle af vores konkurrenter. Forhåbentlig vender de tilbage til os en dag”. 

Business Kolding arbejder med at forbedre vilkårene for lærlinge i lokale virksomheder. Du kan læse mere her: