Faglærte unge veksler mellem arbejdspladsen og skolen, og nu vil et nyt netværk, relevant for både lærlingeansvarlige og lærlingene selv, åbne et nyt socialt og fagligt fællesskab.

24. oktober 2025
Henrik Nordstrøm Holm

At være faglært betyder, at man i en tidlig alder lærer at passe et arbejde samtidig med, at man passer sin erhvervsskolegang. De mange timer på arbejdet betyder dog, at nogle unge i perioder savner det sociale fællesskab, som den gymnasiale verden bryster sig af.

Derfor iværksætter Kolding Arbejdsmarkedsråd og Business Kolding sammen med en gruppe virksomheder samt Industriens og Byggeriets Uddannelser nu et nyt socialt og fagligt netværk for både lærlingeansvarlige og lærlingene selv. Første gang bliver den 6. november, hvor Kolding IF Fodbold lægger hus til en sjov eftermiddag med både standup og netværk.

“Vi vil meget gerne bidrage til, at vi får skabt nogle bedre sociale muligheder for både lærlingene selv og de lærlingeansvarlige.”

Christian Schjødt Hays Thøgersen, Sydjysk Autofjederfabrik

En af dem, der er glade for det nye initiativ, er Christian Schjødt Hays Thøgersen, medejer af virksomheden Sydjysk Autofjederfabrik, som i årtier har sat stor pris på den værdi, dygtige lærlinge bidrager med.

”Vi vil meget gerne bidrage til, at vi får skabt nogle bedre sociale muligheder for både lærlingene selv og de lærlingeansvarlige. For det er klart, at når man i perioder er væk fra venner og fællesskabet på erhvervsskolerne, så opstår der jo et socialt behov,” siger Christian Schjødt Hays Thøgersen og tilføjer:

”De bedste venner er jo ikke med på arbejde, for de kan være spredt ud over en lang række virksomheder. Derfor er det fedt, at der nu søsættes sådan et initiativ her, hvor det sociale på tværs af lærlinge og lærlingeansvarlige er i fokus.”

Stor livserfaring
Lærlingenetværket bliver et todelt netværk med spor for både lærlinge og lærlingeansvarlige. Netop den opdeling giver rigtig god mening for Christian Schjødt Hays Thøgersen.

”For de lærlingeansvarlige vil man meget gerne vise over for lærlingene – og samtidig deres forældre – at man gør mere end blot at give dem et sted at møde ind hver dag. Og her er en god mulighed.”

 

Du kan tilmelde dig netværket og læse mere her: