To intense måneder kulminerede torsdag på Koldinghus, hvor der blev sat navn på første- og andenpladsen i Fonden Business Koldings store iværksætterkonkurrence Fynske Bank Startup Lab 2025. Her kæmpede syv virksomheder om i alt 150.000 kroner i præmiepenge.
28. november 2025
Trine Grauholm, Fynske Bank
100.000 kroner rigere og med en masse afgørende rådgivning og vejledning til at styre virksomheden i den rigtige retning blev der torsdag sat navn på vinderen af den store iværksætterkonkurrence Fynske Bank Startup Lab 2025, som blev afgjort på Koldinghus.
“Vi har kun været i gang i et år, og vi har arbejdet 80-90 timer om ugen.”
Carl Fagerlund, Deepvis
Blandt syv virksomheder var iværksætterfirmaet Deepvis stærkest, og derfor blev startupvirksomheden belønnet med 100.000 kroner fra Fonden Fynske Bank i finalen i iværksætterkonkurrencen, der udspringer af et samarbejde mellem Fynske Bank og Business Kolding. Fra vindervirksomhedens ejer og stifter lød det sådan her:
”Vi står med en meget stor sejrsfølelse. Vi har kun været i gang i et år, og vi har arbejdet 80-90 timer om ugen. Vi har nået meget på kort tid. At vi nu vinder Fynske Bank Startup Lab gør en kæmpe forskel for os, for det viser, at vores store arbejde og vores retning er rigtig, og vi kan se meningen med det hele,” sagde stifter og iværksætter.
AI-kamerasystem
Startupvirksomheden Deepvis har udviklet et nyt kamerasystem baseret på kunstig intelligens, som kan undersøge og kvalitetssikre både plast og metal, der skal genbruges.
Men for at sikre den rette genbrugsprocent forud for stadig strammere dansk og europæisk lovgivning i de kommende år skal kvaliteten af det sorterede plast og metal være stabil. Og det er her, Deepvis’ teknologi ifølge Startup Labs dommerpanel kan gøre en kæmpe forskel.

Deepvis vandt foran NextMariner, som har udviklet en rekrutteringsplatform inden for den maritime verden, der på flere parametre kombinerer LinkedIn og Trustpilot. Nextmariner fik 50.000 kroner i pengepræmie.
Det hårde arbejde
I alt kæmpede syv virksomheder i finalen på Koldinghus om at gå derfra med enten første- eller andenpladsen. Dommerpanelet bestod dels af kendte iværksættere og dels af direktører fra Fynske Bank og Business Kolding.
“Vi har knoklet hårdt for at få kommunikeret virksomheden rigtigt til både kunder og investorer, og sejren her er en kæmpe validering for os.”
Carl Fagerlund, Deepvis
Samlet set var panelet enige om, at fremtidspotentialet og det store stykke vej, Deepvis allerede i dag er nået med sin egenudviklede software, skulle sikre den nordjyske virksomhed sejren. Og sejren var en forløsning for Carl Fagerlund og hans tvillingebror Mads Fagerlund, der begge var på scenen på Koldinghus.
”Vi har knoklet hårdt for at få kommunikeret virksomheden rigtigt til både kunder og investorer, og sejren her er en kæmpe validering for os. Vi er enormt glade for, at alt vores hårde arbejde betaler sig. Det er det, der gør mig allermest glad i aften,” lød det fra en rørt Carl Fagerlund.
Den vigtige rådgivning
Fynske Bank Startup Lab 2025 tog sin begyndelse den 29. september i Pakhuset i Kolding, hvor i alt 13 udvalgte virksomheder lagde ud med at pitche deres idéer eller produkter for en række dommere.
Herefter fulgte lignende pitchrunder i Odense og Aarhus, inden virksomhederne gik videre til mere specialiserede workshops og senere semifinalen i form af en bootcamp på Houens Odde ved Kolding Fjord.
Formålet med hele forløbet, der er målrettet iværksættere og nystartede virksomheder, som ønsker at tilpasse og styrke deres forretningskoncept, er at give iværksættere indsigt og brugbar viden til alt fra Lean Canvas, prissætning, online markedsføring og kunderejser til flere andre væsentlige redskaber i rejsen fra den spæde start til en køreklar forretning.
Syv virksomheder dystede om sejren
- Bule
- Deepvis
- FAR BREWING
- NextMariner
- NordicHug
- StutterTech
- Verbu
De blev bedømt af et panel bestående af:
- Ehsanullah Ekhlas, Unicontrol
- René Piper Laursen, PARK Styling
- Tina Søgaard, Ecooking
- Morten Skov, Fynske Bank
- Morten Bjørn Hansen, Business Kolding
