Torsdag mødtes det nyvalgte Repræsentantskab for første gang siden Generalforsamlingen. Udover en fælles introduktion af medlemmer og den formelle opgave, var fokus især på udviklingen af Repræsentantskabet som netværk, emner for 2025, og hvordan vi bedst muligt kan styrke repræsentantskabets rolle, som ambassadører både for Foreningen Business Kolding og for Kolding kommune.
7. marts 2025
Signe Z. N. Madsen
Mødet var præget af en positiv og engageret stemning, hvor medlemmerne deltog aktivt i dialogen. Flere idéer og forslag blev vendt, og det var tydeligt, at der er stor vilje til at skabe en dynamisk og handlekraftig platform for arbejdet fremadrettet.
Blandt de emner, der blev nævnt som særligt vigtige for 2025, var AI, grøn omstilling, byudvikling og især de unges rolle ift. bosætning, studieliv, iværksætteri, uddannelse osv. Med afsæt i disse drøftelser vil bestyrelsen med Lene Jæger Klausen i spidsen arbejde videre med en konkret plan for, hvordan vi kan omsætte idéerne til handling.
Alt i alt var mødet et godt udgangspunkt for det videre arbejde, og vi ser frem til at bygge videre på den gode energi og de mange værdifulde input.