Vi søger nye deltagere til Foreningen Business Koldings netværkshold for dig der er soloselvstændig, etableret iværksætter eller har en lille virksomhed med 1-3 ansatte, og som mangler nogen at sparre med.
Flere af vores små etablerede virksomheder har efterspurgt et netværk hvor de kan møde ligesindede som de kan dele erfaringer, løse udfordringer og fejre succeser med.
Et sparringsrum hvor der er plads til at se på dagligdagens udfordringer og at tale åbent om ambitioner og de store strategiske beslutninger.
Business BackUp blev navnet på Foreningen Business Kolding netværkstilbud - for her er der altid nogen til at bakke dig op.
Nye sparringspartnere - kom med på holdet
Du har nu mulighed for at ansøge om optagelse i Business BackUp hold 2.
Holdet består pt. af 5 engagerede og erfarne deltagere der sparrer om alt fra prissætning og lokaler til udviklingsmuligheder og mindset. Vi har plads til flere i netværket og søger derfor nye netværkskolleger, som både ønsker at få netværkets sparring på deres virksomhed og som har lyst til at byde ind med egne erfaringer, relationer og viden.
Netværket mødes 6-8 gange pr. år, og derudover er der selvfølgelig mulighed for at aftale yderligere aktiviteter på tomandshånd, i mindre grupper eller for hele netværket.
Leendert og Tina fra Business Kolding er værter for netværket og vil hjælpe med det praktiske, men facilitering af netværket sker i fællesskab.
Netværksdeltagerne planlægger selv indhold, aftaler spilleregler og beslutter i fællesskabet om netværket skal drives videre efter de 6 mødegange.
Hvem er du?
- Du er soloselvstændig, etableret iværksætter eller har en lille virksomhed med 1-3 ansatte, men mangler nogen at sparre med.
- Du er ovre opstartsfasen og lever af din virksomhed(er)
- Du er klar på dele ud af din viden og dine erfaringer.
- Du er åben for at fortælle ærligt om din virksomhed, udfordringer og successer.
- Du skal byde ind med et oplæg, et virksomhedsbesøg eller andet.
- Du deler gerne dit netværk med de øvrige deltagere.
- Det er en fordel men ikke et krav at du har CVR-nummer i Kolding kommune
Hvad koster det?
For medlemmer af Foreningen Business Kolding koster deltagelse 600 kr. Ikke-medlemmer er også meget velkomne til at deltage i netværket - prisen for ikke-medlemmer er 2.500 kr.
Du skal desuden byde ind et oplæg, et virksomhedsbesøg eller andet.
Prisen er inkl. inkl. to netværksfrokoster og dækker ikke eventuelle eksterne oplægsholdere som netværket selv vælger at invitere. Betalingen faktureres ved optagelse i netværket.
Sådan søger du om optagelse i netværket
Netværket har maks. plads til 12 deltagere for at sikre fortrolighed og en tæt interaktion. Tilmelding sker via motiveret ansøgning for at sikre en god blanding af virksomheder og kompetencer i netværket.
Når du indsender din ansøgning modtager du en automatisk bekræftelse - bemærk at du først er optaget på forløbet, når du har modtaget en personlig mail fra Leendert Bjerg eller Tina Nikolajsen.
Foreningen Business Kolding
Foreningen Business Kolding er et stærkt erhvervsnetværk, der skaber stærke relationer mellem virksomhederne i Kolding Kommune.
Vores erhvervsnetværk har 750 medlemsvirksomheder, som repræsenterer ca. halvdelen af alle private arbejdspladser i Kolding Kommune – vil du også være med? Jo flere vi er, desto stærkere påvirkning, indflydelse og gennemslagskraft har virksomhederne i Kolding Kommune.