Ejeren bag Scandic Kolding har brugt et anseeligt millionbeløb på at tilslutte sig det lokale fjernvarmenetværk. Selvom processen er lang, er der flere gevinster at hente som virksomhed.
14. november 2025
Henrik Nordstrøm Holm
De senere år er ordet forsyningssikkerhed blevet synonymt med den verden, vi lever i lige nu. Krig har skabt større fokus på, hvor vores energi kommer fra, og ikke mindst hvordan vi som samfund sikrer os mod at stå uden strøm, varme og vand i lang tid ad gangen.
Dertil kommer klimaperspektivet, for det er langt fra underordnet, hvor energien egentlig kommer fra, eller hvordan den er produceret.
“Vi får en højere sikkerhed med faste tariffer og kendte indekseringer”
Brian Heebøll, Pandox
Det var dog primært af hensyn til forsyningssikkerheden, at ejendomsselskabet Pandox tilbage i 2023 besluttede at sætte gang i ansøgningsprocessen om at konvertere hotellets gasforsyning til fjernvarme fra Trefor.
Brian Heebøll er property manager hos Pandox. Han beskriver processen som både omfattende og lærerig:
”Det er en lang proces, hvor der skal være kapacitet nok til at tilslutte, hvilket vil sige, at en vis andel i nærområdet skal bakke op. Derfor er man aldrig helt sikker på, om projektet når i mål, men vi fik overbevist alle de rette om, at det her var en god idé for hotellet i Kolding,” siger Brian Heebøll.
Omkring to år
Projektet blev igangsat i 2023, mens den endelige tilslutning til fjernvarmen blev afsluttet i maj i år. Undervejs har hotellet dog været fuldt i drift, og gæsterne har ikke mærket noget til omstillingen.
”Vi har hele tiden haft hotellet kørende. Gæsterne har ikke kunnet mærke det mindste,” fortæller Brian Heebøll.
Skiftet fra naturgas til fjernvarme betyder, at ejendommen nu får en mere stabil og klimavenlig energiforsyning fra Trefor. For Pandox handler det dog ikke kun om besparelser, men også om driftssikkerhed og miljø.
”Vi får en højere sikkerhed med faste tariffer og kendte indekseringer. Og så er det lidt mere grøn energi. Vi vil gerne udfase gas så meget som muligt rundt i vores koncern — ikke for enhver pris, men når det giver mening,” siger han.
Energimærket på bygningen er efter konverteringen blevet opgraderet fra C til B, og det giver ifølge Heebøll en ekstra gevinst — både i forhold til ejendomsværdi og fremtidige lejere.
Afventer tilskud
Selvom projektet nu er gennemført, mangler den sidste del stadig at falde på plads: tilskuddet fra Energistyrelsen. Ansøgningen blev sendt af sted i 2023, men sagsbehandlingen har vist sig at være langstrakt.
“Vi har arbejdet målrettet med bæredygtighed i årtier, og som Nordens største hotelkæde har vi et ansvar for at gå forrest.”
Heidi Kjær, Scandic Kolding
”Der går en del tid, før man får svar. Der skal findes dokumentation frem, underskrives erklæringer og laves revisorerklæringer. Når projektet er over en million kroner, bliver der hurtigt meget papirarbejde,” siger Brian Heebøll og peger på, at anlægsbudgettet for projektet lå omkring tre millioner kroner.
Selv med de administrative udfordringer er han dog ikke i tvivl om, at projektet har været den rigtige beslutning:
”Vores projekt var begunstiget af de høje gaspriser, og nu står vi med en mere fremtidssikker løsning. Det er en investering i vores ejendom og i klimaet,” siger han.
Stiller høje krav
I Scandic-kæden går omstillingen til en mere sikker og grøn energiforsyning rigtig godt i spænd med, hvordan den store kæde allerede arbejder med mere bæredygtige hoteller. Det forklarer direktør Heidi Kjær.
”Vi har arbejdet målrettet med bæredygtighed i årtier, og som Nordens største hotelkæde har vi et ansvar for at gå forrest. Scandic Kolding er - ligesom Scandics øvrige 27 hoteller i Danmark - certificeret med den officielle nordiske miljømærkning, Svanemærket, siger hun og fortsætter:
”Det stiller høje krav til bl.a. vores energiforbrug, vandforbrug og affaldssortering, og omlægningen til fjernvarme er med til at sikre, at vi fortsat kan leve op til de høje krav som certificeringen stiller til vores hoteldrift.”
Hvis din virksomhed skal på fjernvarmenettet
Hvis du ønsker fjernevarmetilslutning til erhverv, skal du sende en mail til varmesalg@trefor.dk som indeholder nedenstående:
Information om bestiller:
- Navn
- Telefonnummer
- Mailadresse
Information om virksomheden/installationen:
- Adresse
- CVR-nummer
- Nuværende varmekilde
- Erhvervsareal
- Lagerareal
- Antal opvarmede kvadratmeter
- Ønsket effekt (kW)
- Angiv om du er ejer, lejer eller bygherrerådgiver
- Vedhæft oversigtstegning med nuværende varmeinstallation (i pdf-format) Evt. bemærkninger
Gældende for erhverv ved nybyg, udstykninger eller ombygninger
For at kunne projektere fjernvarmeanlæg til erhverv korrekt og effektivt, har TREFOR Varme brug for digitalt tegningsmateriale som indsendes ud fra følgende kriterier.
Digitalt format:
Enten DWG, DGN eller Shape format.
Indhold i modtaget fil:
- Matrikelskel
- Vejforløb
- Omrids af bygnings placering på grunden (ingen døre, vinduer, møbler mm)
Koordinatsystem: Filen skal være placeret i koordinatsystem UTM32.
